środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie sztachetki te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, banalnej obróbce a także względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub od razu obrabia, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy plotki z plastyku na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor kamieni na plotki PCV na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wtedy przeróżne odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno również ciąć na sześciany o regularnych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nieregularnych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki PVC używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia PCV z Pieszyc na plot i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu i naszych upodobań kształt kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki i sztachety PVC na plot i bramkę ze sztachetek unosi się z głazów różnorakiego zarysu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród kawałków o nierównych zarysach, należy je adekwatnie łączyć tzn. tak, ażeby kształt każdego kolejnego zespalał się z uprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia plastykowe należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają także mchem i glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, żeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz